Domácí nahrávání není drahé a radost je zaručena!
V rámci Festiwallu Kytary.cz jsme na pozvání Frontman.cz a SAI s Adamem Pakostou probrali, jak pomoci všem, kdo se snaží v domácím prostředí natočit svoje písničky.
Bude z toho celé video a celé to trvalo asi hodinu, tak připomenu jen tři věci, které tam padly. Nejdřív ale pár slov o hostovi, kterým byl Adam Pakosta. Pracuji jak s amatéry, tak s profíky. A tak jsem poznal studio 3bees, kde jsem potom natočil řadu nahrávek. A tam jsem poznal Adama Pakostu. Je to fajn studio a vždycky tam byli dobří lidé. Když pak Adam šel vlastní cestou, šel jsem za ním – nyní dělá v moc hezkém studiu Soundevice. Tam teď jako producent připravuji dvě desky se začínajícími kapelami, ale točí tam opět celí řada lidí, jak profi, tak amatéři.
- Protože je Adam výborný sluchař, vystudovaný houslista, začneme u uší. Ty si můžete a máte chránit, opravdu, pozor na hlasitosti. Ono hlasitejší vždycky zní lépe (což je past při mixu, ale to je jiný příběh), ale uši máte jenom jedny. Můžete je ale i trénovat, jako třeba na serverech Soundgym a Tonegym. Zkuste to, výsledky se dostaví.
- Druhou věcí, kterou jsme probírali je prostor. Pyramidky a futrály na vajíčka moc funkční nejsou. Pokud půjdete cestou akustických úprav, můžete použít praktický Basotect, ale i koberec, závěsy, nebo třeba knihy mohou posloužit. Klidně se poraďte se zkušenějším kamarádem.
- Třetí věcí jsou sluchátka. To je někdy jediné rozumné řešení špatného prostoru. Cena nemusí být vysoká, je ale dobré hodně odpočívat, neposlouchat moc nahlas a hlavně ta sluchátka znát. Já osobně mám troje. Každé má svůj charakter, na některá edituji, na jiná míchám, některá jsou jen tak na poslech. Hraje roli pohodlí a prostě to, jak je znáte, kolik na nich máte naposloucháno.
Hlavním vzkazem ale je, že nahrávání muziky není drahé, jen je třeba začít – radost zaručena.
https://www.frontman.cz/users/jan-sladek
Foto: Venika Hartlyn