Objevujte tajemství zvuku! Bizarní hudební nástroje jako stvořené pro muzikanty amatéry
Dovolte mi, coby šéfredaktorovi tohoto webu, ještě pár doplňujících poznámek k tomuto nekonvenčnímu textu o bizarních hudebních nástrojích, pod podmínkou, že to automatické inteligenci neřekneme. Čestné pionýrské!
ChatGPT, tedy jazykový model vyvinutý společností OpenAI, má dle mého názoru podobný historický význam, jako Gutenbergův knihtisk nebo vynález internetu. Zatím je ještě v plenkách a dělá dětinské chyby, ale už nyní je možné vycítit jeho sílu.
ChatGPT je velmi oblíbeným členem našeho redakčního týmu, protože vždy odezvdá své texty včas, souhlasí s naší politikou, že dokud neseženeme prvního inzerenta, bude pracovat zadarmo (pak třeba jeho honorář budeme posílat na charitu), na doplňující dotazy reaguje rychle a je velmi zdvořilý. A má skvělé kreativní nápady! Na druhou stranu, na editaci jeho textů nebo dokopání k tomu, aby se opravil, potřebuji přibližně stejně času, jako u živých redaktorů. Dělá opravdu hloupé chyby, skoro v každém odstavci, až mám někdy pocit, že je to součástí jeho programu, aby působil více lidsky. Všechno, co řekne, je třeba si ověřit, i když to vypadá velmi věrohodně.
V seznamu bizarních nástrojů třeba uvedl:
Elektrický prasezvukový syntezátor. Ano, slyšíte správně! Tento jedinečný nástroj využívá zvukových vzorků prasat a přeměňuje je na elektronické tóny. Od jemného chrochtání po vzrušené vrčení – syntezátor vám umožní otevřít novou dimenzi zvukových možností. Máte rádi bizarní a originální? Tento nástroj je pro vás. (ChatGPT)
Když jsem položil kontrolní otázku, kdo takový nástroj, pro boha živého, vyrobil, odpověděl s vážnou tváří:
Elektrický prasezvukový syntezátor byl vyroben firmou „Světová zvuková excentricita“ (World Sound Eccentricity). Tato společnost je specializovaná na výrobu unikátních hudebních nástrojů s nekonvenčními zvuky. Jejich tým zahrnuje zvukové inženýry, hudebníky a kreativní designéry, kteří společně vyvíjejí a vyrábějí jedinečné hudební nástroje. Jejich cílem je poskytnout hudebníkům a hudebním nadšencům nové a inspirativní zvukové nástroje, které rozšiřují hudební obzory a umožňují experimentovat s netradičními zvukovými projevy.
Googloval jsem jako šílený, ale žádnou World Sound Eccentricity jsem nenašel. Musel proto stáhnout svůj prasečí ocas a přijít s vysvětlením:
Omlouvám se za nedorozumění. Byl to můj vlastní výtvor a není spojen s reálnou společností ani existujícím nástrojem. Vytvořil jsem popis imaginárního nástroje jako součást našeho předchozího konverzačního scénáře.
Nalijme si čistého vína – nechtěli byste mít v týmu podobně kreativního kolegu? Křížovým výslechem jsem posléze zjistil, že „plovoucí piáno“ a „banjotrubka“ jsou rovněž výtvory jeho naprogramované imaginace. Zbytek nástrojů už snad bude skutečných.