Rumunsko je velká země a podle toho vypadá i rumunská kytarovka
Pune Mâna pe Chitară neboli doslovně česky: „Dej ruku na kytaru“ je rumunský projekt, jehož cílem je rozvíjet hudební cítění zejména u dětí a mládeže. Stojí za ním dvě rodiny ze Sibiu, které před devíti lety začaly organizovat kytarová setkání. Na poslední zářijové akci, která se konala v Muzeu Astra u Sibiu – skanzenu lidové architektury, hrálo 750 kytar a zpívaly tisíce dalších nadšených účastníků.
Za úspěchem rumunské kytarovky stojí Gabriela Marcu, Cosmin Marcu, Anamaria Brumar a Mihai Brumar, kteří jednoduše chtěli inspirovat své děti k hraní na kytaru a zpívání. Právě s rodinou Brumarových jsme se spojili k online rozhovoru na téma dlouhé cesty od nápadu k jeho masové realizaci.
Tak především, kytarová setkání pořádá nezisková organizace Asociația Culturală Play. Byla založena v roce 2013 v reakci na špatnou kulturní a uměleckou výchovu dětí. Její vizí je proměňovat komunitu prostřednictvím umění a kultury. Anamaria i Mihai mají klasické zaměstnání a aktivity pro asociaci dělají ve svém volném čase.
V České republice organizuje podobná sektání kytaristů KytarovkaBrno a její franšízy (Ostrava, Zlín…).
Pojďme se nejprve podívat, v čem je rumunský Gutiar Meeting stejný:
- Setkání je zaměřeno převážně na kytary a zpěv. Ostatní nástroje (s výjimkou didgeridoo apod.) jsou možné, ale ve výrazné menšině
- Všichni účastníci vidí slova a akordy písně, která se právě hraje
- Aktuální píseň vždy někdo vybírá a předzpívává
- Písničky jsou namixovány v rodném jazyce i v angličtině
- Kytaristy mohou pěvecky podpořit i účastníci bez nástroje, ti obvykle násobně převažují
A v čem je rumunská kytarovka odlišná:
- Rumunské Guitar Meetings jsou primárně zacíleny na děti a mládež, zatímco v Česku jsou to dospělí (byť děti jsou samozřejmě také vítané)
- Společné akci předchází etapa učení. Asociația Culturală Play připravila studijní materiály, které rozesílá učitelům hudby po celé zemi. K dispozici je obecné pdf, jak hrát na kytaru, stejně jako video návody, jak zahrát konkrétní píseň
- V rumunské verzi neexistuje podobně „promakaný“ IT nástroj jako český zpěvník online
- Playlist na akci je víceméně pevně daný – písně předehrávají populární umělci – děti si tak mohou zahrát společně se svými idoly
- Akce je většinou vícedenní, je to vlastně malý festival, během kterého se konají také koncerty pozvaných umělců
- Protože vystupující kapely a zpěváky je třeba zaplatit, potřebuje projekt sponzory (Kaufland, Ministerstvo kultury, Město Sibiu) – vstup pro účastníky s kytarou je zdarma, ale i oni mohou akci podpořit nákupem doprovodného merchandisingu
- Rumunská kytarovka tedy, na rozdíl od české, nevybírá peníze na charitu
Učební materiály pro děti jsou zpracovány ve skutečně špičkové kvalitě:
Příští akce Pune Mâna pe Chitară se uskuteční už za týden v rumunském Temešváru, evropském hlavním městě kultury 2023, zvou manželé Brumarovi. Kytarový playlist vypadá takto.
6. – 8. října bude Timișoara (rumunská transkripce), kromě kytarovky, hostit také festival na řece Bega. To už jsou hned dva důvody pro dobrodružný výlet. Z Brna budete v Temešváru díky dálnici za necelých 7 hodin!
Fotogalerie Guitar Meeting ve skanzenu lidové architektury v Sibiu
Autor, včetně titulní fotografie: archiv Pune Mâna pe Chitară